Akwarystyka w wydaniu półamatorskim to raczej spokojne i relaksujące hobby. W zasadzie jedna z niewielu rzezy spędzających sen z powiek hodowcom rybek są glony. Glony znajdują się w każdym akwarium, ich zarodniki maja niesamowite zdolności przetrwania w niekorzystnych warunkach. W zasadzie nie ma możliwości, aby nie było glonów w akwarium. Ich zarodniki znajdują się wszędzie. Pytanie to nie jak pozbyć się ich z akwarium a raczej jak nie doprowadzić ich nadmiernego rozwoju? Niektóre są neutralne ale są tez takie, które są dla ryb niebezpieczne. Ich nadmierny rozrost zmienia właściwości wody, może tez powodować braki tlenu w wodzie i doprowadzić do śnięcia ryb. Główna przyczyna gwałtownego wzrostu ilości glonów w wodzie jest to, że akwarium to środowisko zamknięte i niewielki i każde wahanie jakiegokolwiek czynnika w tym środowisku może spowodować trudne do opanowania skutki.
Jak walczyć z glonami?
Jakie mamy rodzaje glonów w akwarium?
Glony zielone to organizmy jednokomórkowe lub wielokomórkowe. Powodem ich rozwoju najczęściej jest zbyt dużo światła. Powodują zaklejanie skrzel i ograniczają ilość tlenu w akwarium. Zwalcza się je promieniami UV.
Sinice to zmora nie tylko akwarystów, ale także plażowiczów. Nie są co prawda glonami, ale są podobne. W zasadzie często mylone są z niezamieszczone trudnij się ich pozbyć. Takie już życie cyjanobakterii. Występowanie sinic wiąże się ze zbyt dużym zarybieniem akwarium, częstym przekarmianiem i słabym napowietrzeniem. Bardzo niebezpieczne dla rybek.
Okrzemki i brunatnice porastają kamienie i szyby., usuwa się je mechanicznie. Bardzo dobrze radzą sobie z nimi Otoski. Przyczyna może być niedoświetlenie akwarium. Bywają tez zmorą świeżo założonych hodowli.
Krasnorosty przynoszone są najczęściej z innymi roślinami. Porasta ich liście takimi puchatymi, ciemnozielonymi niebieskimi lub czerwonymi nitkami. Bardzo trudno się ich pozbyć. Żywią się nimi między innymi molinezje.
Ogólnie rzecz biorąc należy uważać, aby nie zaburzyć chwiejnej równowagi w akwarium. Trzeba pamiętać o odpowiednim filtrze, odpowiedniej ilości światła oraz nieprzekarmianiu ryb. Należy tez pamiętać, aby martwe ryby i rośliny usuwać.
Najnowsze komentarze