Zwierzęta domowe, tak samo jak ludzie, mogą zmagać się z wieloma dolegliwościami, które pogorszą ich samopoczucie. D o jednej z nich, zalicza się koci łupież.
Koci łupież nie różni się od tego, który doskwiera człowiekowi. Powstaje w skutek nadmiernego łuszczenia się naskórka i osadza na sierści, najczęściej w okolicy ogona lub na grzbiecie,. Prócz nieestetycznego wyglądu, może powodować swędzenie, w efekcie czego drapanie może doprowadzić do podrażnień skóry u kota.
Mój kot ma łupież. Co go wywołuje i jak sobie z nim poradzić?
Przyczyn wystąpienie u kota łupieżu jest wiele. Najczęściej spowodowane jest to przebywaniem w suchym i ciepłym pomieszczeniu, które wysusza skórę u kota. Inną przyczyną może być złe dobranie kosmetyków pielęgnacyjnych, nadmierny stres, otyłość lub odwodnienie. Jeśli mimo obserwacji i zrezygnowania z dotychczasowych kosmetyków problem nadal się utrzymuje, może być on spowodowany zbyt długim wylegiwaniem się kota w nasłonecznionym miejscu.
Jak zwalczyć tą uciążliwą dolegliwość?
Zadbaj, aby miejsce w którym przebywa Twój kot było wystarczająco wilgotne i przewiewne. Nie stosuj kosmetyków, które nie są przeznaczone dla Twojego pupila a co gorsze tych, które nie były testowane. Zmień dotychczasową dietę.
Jeśli wprowadzone zmiany nie przyniosą zamierzonego celu, koniecznie zabierz kota do weterynarza.
Koci łupież może być przyczyną wielu groźnych dla kota chorób. Świadczyć może o alergii, niewydolności tarczycy oraz nerek, grzybicą, długotrwałą gorączką a nawet obecnością pasożytów. Zbyt późne zdiagnozowanie oraz brak udzielenia wymaganej pomocy na czas, może skutkować poważnymi i często nieodwracalnymi skutkami, dlatego pod żadnym pozorem nie zwlekaj z wizytą u lekarza.
Koci łupież najczęściej nie jest groźnym objawem. Wystarczy poprawić warunki, w których przebywa kot, lub zbilansować jego dietę, a zniknie on na dobre.Jeśli masz wątpliwości, co do zdiagnozowania kociego łupieżu, skontaktuj się z weterynarzem, który potwierdzi lu zaprzeczy Twoim przypuszczeniom.
Najnowsze komentarze